Mощно подпомага имунната и дихателната системи. Богатото съдържание на комплекса от полезни вещества подсилва и активира имунните функции и защита на организма през есенно-зимния сезон, подобрява възстановителните процеси, подпомага работата на кръвотворната система и стимулира производството на червени кръвни телца, има антиоксидантно действие, спомага за повишаване на съпротивителните сили на организма, подпомага нормалния метаболизъм на организма, подобрява дейността на сърдечно-съдовата система и кръвообращението, подобрява обмяната на веществата, влияе благоприятно върху дейността на стомашно-чревния тракт, благоприятства функционирането на дихателната система, допринася за повишаване на тонуса, подобрява преноса на кислород, действа антиканцерогенно.
Препоръчва се прием на две капсули дневно – сутрин и вечер преди хранене.
Продуктът не е лекарствено средство.
Използвайте продукта само като хранителна добавка.
Продуктът не замества разнообразието в храната.
Сушен плод от шипка
Още в древността шипката е призната като ценно и лечебно средство. Бащата на медицината, Хипократ, а и други древногръцки учени като Теофраст и Диоскорид са оценявали високо ползите от шипковия плод. Предписвали са го като противовъзпалително средство за множество различни заболявания.
Шипковият плод е истински „поливитаминен концентрат“ – в природата не съществува друг естествен продукт, който да е така богат на различни витамини – С, Е, В1, В2, К, D, А (каротин), РР, Р. По съдържание на витамин С шипковия плод няма аналог в растителния свят (500-2500 мг) на 100 грама плод. По съдържания на витамин В1 и В2 тя се нарежда на първо място, а по количествата каротин – на второ. Шипката е богат източник на пектин, флавоноиди и желязо, органични киселини (лимонена и яблъчна), захари (предимно захароза, около 2.5%), дъбилни вещества и минерални соли (около 3.25%), най-вече калиеви (около 512 мг%), калциеви (около 50 мг%), фосфорни (около 54 мг%), натриеви (около 47 мг%) и магнезиеви (около 122 мг%) соли. Също така има високо съдържание на есенциални мастни киселини: линолова киселина - омега 6 и линоленова киселина - омега 3, както и антиоксидант бета каротин.
От захарите в нея се срещат фруктоза, глюкоза, захароза. Богат е също така и съставът й на скорбяла, белтъчини, дъбилни и пектинови вещества, азотни вещества.
Богатото съдържание на комплекса от полезни вещества прави шипката невероятен имуностимулатор и здравословна добавка с мощно противовъзпалително действие, подпомага и поддържа костите и ставите здрави. Поради високото съдържание на витамин С, шипките има диуретичен ефект и също така подобряват окислително-редукционните процеси в клетките и пропускливостта на капилярите.
Ехинацея
Ехинацеята е растение, което широко се използва за профилактика на дихателни инфекции през студените месеци. Ефективна е също за намаляване на продължителността им, ако вече са се развили.
Корените и надземната част имат различен състав. В горната част се съдържат полизахаридите, на които се дължи имуностимулаторния ефект. От нея се прави екстрактът от ехинацея – течен или на капсули.
Ехинацеята е добър имуностимулатор за профилактика на дихателните инфекции през есенно-зимния сезон. Особено ефективна е при често повтарящи се инфекции. Използва се и за често повтарящи се пикочо-полови инфекции – пиелонефрити, цистити, влагалищни гъбични инфекции, херпес.
Черен бъз
Черния бъз - имуностимулаторът на всички времена! Медицинските качества на растението черен бъз (Sambucus nigra) са познати от древността. Той присъствал в трудовете на Хипократ, Диоскоридис и други значими лекари от далечното минало. Широко разпространена била лечебната му употреба по земите на Северна Америка, Западна Азия и Северна Африка. Намира своето достойно място и в eвропейската народна медицина като естествен лек срещу множество заболявания и състояния. През годините е включван в различни фармакопеи, включително датски, германски, австрийски, шведски и др. Науката разполага със солидни доказателства за това, че черният бъз притежава широк спектър от медицински ползи.
Кръвен здравец
Кръвния здравец (Гераниум) стимулира кръвотворенето и най-вече растежа на лимфоцитите. Вековният опит показва, че това растение дарява здраве, бодрост и дълголетие. Физиологично активните вещества от корените на кръвен здравец стимулират производството на кръвните клетки. Една част от белите кръвни телца (лимфоцитите) изграждат имунната система. Тя защитава организма от чуждите “агенти” – вируси, бактерии, гъбички, ракови клетки. Ето защо здравецът дарява здраве. Червените кръвни телца са носители на хемоглобина. Когато той е в достатъчно количество и е с добро качество, човекът е бодър, силен и трудоспособен. Корените на кръвния здравец са богати на мощни антиоксиданти, които способстват за прочистването на организма от токсините, които се натрупват в него. Това е основната причина, поради която антиоксидантите забавят в значителна степен процесите на стареене в организма.
Многобройни дългогодишни проучвания върху лечебния ефект на кръвния здравец, показват неговата изключителна полезност и при грипни и вирусни състояния, при малокръвие (анемия), при диария и стомашно-чревни проблеми. Досега фитохимичните изследвания показват наличието на флавоноиди, хидролизуеми и кондензирани танини, фенолни карбоксилни киселини и други органични структури. Наличието на танини в растението причинява неговите стягащи и противовъзпалителни свойства.
Да не се приема при свръхчувствителност към някоя от съставките. Не се препоръчва за хора с остри стомашно-чревни заболявания(язва, хроничен гастрит), патологии в кръвообращението и тромбофлебит.
При прием на лекарства за високо кръвно налягане и такива за разреждане на кръвта обърнете внимание на листовката за взаимодействието им с ехинацея.
Ако имате някакви съмнения относно консумацията на шипки под каквато и да е форма, консултирайте се с лекар или фитотерапевт.
Бременни жени, кърмачки и деца под 18 години преди употреба е необходимо да се консултират със специалист.